2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ledningsentreprenad Aspvik-Bro etapp 1
Beskrivning: Upphandlingen omfattar schakt och rörläggning av huvudvattenledning (stål 800mm), spillvatten (PE 630mm och PP800mm) med både tryck- och självfall. Sträckan är ca 2,3 km. Avtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör. Detta underlag avser steg 1, vidare uppdragsbeskrivning och omfattning kommer att framgå av underlag som skickas ut i steg 2.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44161200 Huvudvattenledningar, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232151 Byggnadsarbeten: renovering av huvudvattenledning, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ledningsentreprenad Aspvik-Bro
Optioner:
Beskrivning av alternativen: nej