318386-2022 - ÄndringSverige-Kristianstad: Läkemedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel parenteralt järn och botulinumtoxin samt infektionsläkemedel
Referensnummer: 2022-O001161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna upphandlingen ingår rekvisitionsläkemedel med järn, parenteralt och botulinumtoxin samt läkemedel inom terapiområde infektion, bla cefalosporiner, immunglobulin mot HpB.
Upphandlingen avser inköp av läkemedel för successiva leveranser efter avrop för Region Skåne och för andra juridiska personer där Region Skåne har ett dominerande ägarinflytande, samt de förvaltningar eller vårdgivare som är offentligt finansierade med vilka regionen har avtal med samt betalningsansvar för.