318420-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Härnösand: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Impella Hjärtpumpar
Referensnummer: 22RS4064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland avser genomföra en direktupphandling i enlighet med Lag (2016:1145) om offentlig upphandling 19a kap. 5§ 1st pkt 2, med hänvisning till 6 kap. 14§ 1st pkt 2.
Region Västernorrland har med detta avsikt att ingå avtal med Vingmed AB för att möjliggöra vårdinsats vänsterkammarassist perkutant vid kardiogen chock. Behandlingen ska kunna upprätthållas under en period av ca 3-5 dygn och då ge en adekvat avlastning i form av en effektiv pumpförmåga.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Västernorrland avser att införskaffa utrustning Impella AIC-enheter från Abiomed med tillhörande förbrukningsartiklar.
Utrustningen och förbrukningsartiklarna ska ersätta hjärtats pumpförmåga vid akut kardiogen chock och i samband med komplicerad PCI där risken för kardiogen chock är hög.
Behovet är totalt 2 st konsoler.
Totalt uppskattas att förbrukningen under avtalstiden på fyra (4) år vara mellan 20-28 set under hela avtalsperioden.