Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital Examination System
Referensnummer: UH-2016/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48190000 Programvara för undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
A system for digital examination, for Uppsala University.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48190000 Programvara för undervisning, 48000000 Programvara och informationssystem, 72212190 Programvaruutvecklingstjänster för undervisning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen