318474-2022 - PlaneringSverige-Umeå: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: FS 2.1.2-866-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Resebyråtjänster för affärsresor inom Sverige och utom Sverige.  Bokning av hotell, samtliga vanligaste resesätten för resor inom Europa och utom Europa.
Upphandling genomförs som  ett  Förhandlat förfarande  enligt  Lag (2016:1144) om offentlig upphandling.
Mer information finns här: Förhandlat förfarande med föregående annonsering | Upphandlingsmyndigheten (https://www.upphandlingsmyndigheten.se/inkopsprocessen/forbered-upphandling/valja-upphandlingsforfarande/forhandlat-forfarande-med-foregaende-annonsering/)
Umeå universitet avser att kvalificera maximalt tre (3) anbudssökande som erbjuds möjlighet att lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Resebyråtjänst efterfrågas för personlig service och självbokningssystem av tjänsteresor och gruppresor, samt bokning av resor för gäster till Umeå universitet.
Resebyrån ska hantera även allehanda reserelaterade tjänster.
Stor andel av bokningar har skett genom personlig service telefon och mail.