318531-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Folkhälsoundersökning Liv och Hälsa 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser Folkhälsoundersökning Liv och Hälsa 2017.
Målet är att ta fram aktuell epidemiologisk kunskap om befolkningens livsvillkor, levnadsvanor, hälsa och vårdkontakter så att underlag finns för samhällsplanering, planering av hälso- och sjukvården samt som stöd i det lokala folkhälsoarbetet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79311000 Undersökningar, 79311100 Utformning av undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79315000 Sociala undersökningar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner