318654-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – 130 kV Markkabel
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel130 kV Markkabel
BeskrivningEntreprenaden avser förlägga ett nytt 130 kV förband 3x1x630/95mm2 mellan KVM-KNM-KÖM. Entreprenaden omfattar all materiel, utföranden, montage och byggnation av de nya ledningarna VL34 och VL35. Entreprenaden kommer att genomföras som en utförandeentreprenad där entreprenören har ett generalansvar. Utförlig beskrivning utav entreprenaden kommer i nästa steg.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113738:Lot:1