Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saneringstjänster
Referensnummer: UPVH/2023:41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Väsbyhem avser nu att upphandla tjänster för saneringsarbeten gällande brand, lukt, bakterier, olja, mögel, rök (cigaretter), avlopp, asbest, pcb m.m.
Därutöver ska leverantören vara beredd på att sanera kvarlevor. avropsrätt för Beställaren genom ramavtal om 2 + 1 år +1 år max fyra (4) år, med två (2) entreprenörer med rangordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262660 Asbestsaneringsarbete, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90430000 Bortskaffande av avloppsvatten, 90524300 Bortforsling av biologiskt avfall, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90650000 Avlägsnande av asbest, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen