Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling nybyggnation av tre stycken lotsbåtar
Referensnummer: 20-02746
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34521000 Specialbåtar
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) inbjuder leverantör att lämna ansökan om att deltaga i SjöVs upphandling avseende leverans av tre stycken nya lotsbåtar med skrov i aluminium.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34500000 Fartyg och båtar, 34513200 Bogserbåtar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen