318778-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Djurfoder
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hundfoder
Referensnummer: FM2020-8635
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15700000 Djurfoder
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten och FM:s fodervärdar har ett behov av hundfoder och nuvarande avtal gällande hundfoder upphör att gälla 10.10.2020 och därmed uppstår behov av ny upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen