318806-2021 - ResultatSverige-Örebro: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Kolonial
Referensnummer: 19RS8524
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kolonialvaror till Region Örebro Läns sjukhus.
Utöver sjukhusen i Örebro, Lindesberg och Karlskoga avser denna upphandling även Kävesta och Fellingsbro Folkhögskola.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 15240000 Fisk på burk samt annan beredd eller konserverad fisk, 15244000 Kaviar och fiskrom, 15320000 Frukt- och grönsaksjuicer, 15331130 Bönor, ärtor, paprikor, tomater och andra grönsaker, 15500000 Mejeriprodukter, 15541000 Ost, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15613380 Havregryn, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15850000 Pastaprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen