Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blodgrupperingsinstrument, reagens
Referensnummer: HSN 231-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33124131 Reagensremsor
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar förbrukningsmaterial till blodgrupperingsinstrument till Region Västerbotten, Region Norrbotten och Region Jämtland Härjedalen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33124131 Reagensremsor, 33690000 Varia, 33696000 Reagens och kontrastmedel, 33696100 Blodgruppsreagenser, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen