318902-2021 - ResultatSverige-Gislaved: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Barn- och elevregister
Referensnummer: 20-491-94
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett administrativt system som enkelt och effektivt hanterar administration kopplad till barn- och elever inom förskola, grundskola, grundsärskola, fritidshem, gymnasieskola, gymnasiesärskola samt vuxenutbildning. Det administrativa systemet ska hantera barn- och elevregisterföring, ansökan till placering, avslut, betygsättning, fakturaunderlag, samt skolpliktsbevakning och de kommunala aktivitetsansvaret m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Administrativt barn- och elevregister till GGVV-kommunerna.