318911-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Programvara för utbildning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital Salstentamen.
Referensnummer: ORU 2.4.2-01749/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48931000 Programvara för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Systemstöd för digitala salstentamen.
Upphandlingsobjekt:
Upphandlingen avser systemstöd för digitala tentamen som ska genomföras i sal.
Det övergripande syftet med att införa digital salstentamen är att uppnå långsiktiga effekter för studenter, lärare och administratörer i form av tidsvinster vid bedömning, miljövinster vid minskad pappershantering, ökad säkerhet i processen med att hantera tentamen och inte minst möjlighet till pedagogisk utveckling av salstentamen som examinationsform.
Mer detaljer kring föremålet för upphandling framgår av bilaga 1, Kravspecifikation.
Kontraktstid:
Kontraktsstart 20.10.2017 eller från ömsesidig underskrift. Avtalad leveransdag av system 1.12.2017. Kontraktet löper t.o.m. 31.12.2019. ORU har rätt att förlänga kontraktet med fyra (4) år, dock med minst ett (1) år i taget. Begäran om förlängning ska delges leverantören senast tre (3) månader innan kontraktsslut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen