318949-2022 - ResultatSverige-Visby: Larmövervakningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmmottagning
Referensnummer: TN 2021/1701
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av tjänster för bevakning av och mottagning av felanmälningar (fastighetsjour), mottagning av automatiska larm, larmsändare, samt åtgärder för dessa, i enlighet med fastställda rutiner och åtgärdsinstruktioner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Efter genomförd upphandling kommer ramavtal att tecknas med en part.
Avtalets beräknade startdatum är 2022-10-01 och gäller då till och med 2024-09-30.
Möjlighet finns att förlänga avtalet 2 gånger med maximalt 12 månader per förlängning.
Leverantören kommer att kunna starta implementeringen fr o m 2022-09-01 så att driftsättningen kan ske 2022-10-01.