318988-2023 - ResultatSverige-Limhamn: Byggnation av parkeringshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ylletråden 2 - Nybyggnad av parkeringshus
Referensnummer: 23/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213312 Byggnation av parkeringshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Parkering Malmö ska uppföra ett nytt mobilitetshus i södra Hyllie i Malmö.
Mobilitetshuset ska bl.a. inrymma ca 400 parkeringsplatser samt utrymmen för
parkering av lättare fordon såsom mopeder, cyklar, flak- och lastcyklar,
elsparkscyklar m.fl.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen