319027-2019 - ResultatSverige-Borås: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för polymer bearbetning.
Referensnummer: 118-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid Högskolan i Borås, Akademin för textil, teknik och ekonomi bedrivs utbildning och forskning gällande polymera material, främst plaster, omfattande bearbetning och tillverkning, materialkaraktärisering, produkt design samt utvärdering av de polymera materialens prestanda och egenskaper. För denna verksamhet avser vi att köpa en utrustning för polymerbearbetning omfattande extruder/kompounder samt formspruta. Vi avser inte att köpa en utrustning som är avsedd för produktion av plastdetaljer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen