2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänstekoncession för bygg- och rivningsavfall
Beskrivning: Upphandlingen omfattar insamling av bygg- och rivningsavfall, som inte producerats i en yrkesmässig verksamhet, genom så kallad fastighetsnära insamling. Avfallet ska hanteras i kärl och vid avlämning vara sorterat i fraktionerna trä, mineral (betong, tegel, klinker, keramik eller sten), metall, glas, plast och gips. I tjänsten ingår uthyrning av kärl, insamling, transport samt behandling av avfall.
Intern identifierare: 25SVOA377
Typ av förfarande: Öppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90511300 Insamling av avfall, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Tjänstekoncession för bygg- och rivningsavfall