Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal livsmedel, frukt, grönt och potatis samt mejeri.
Referensnummer: UH-2016-248
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till tecknande av ramavtal för frukt, grönt och potatis samt mejeri. Upphandlingen genomförs gemensamt av kommunerna inom STONO, dvs. Danderyd, Norrtälje, Sollentuna, Täby, Vallentuna, Vaxholm samt Österåkers kommuner samt vårdbolaget Tio100 AB. Separata avtal kommer att tecknas för varje upphandlande enhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal för frukt, grönsaker och potatis
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till tecknande av ramavtal för frukt, grönsaker och potatis. Upphandlingen genomförs gemensamt av kommunerna inom STONO, dvs. Danderyd, Norrtälje, Sollentuna, Täby, Vallentuna, Vaxholm samt Österåkers kommuner samt vårdbolaget Tio100 AB. Separata avtal kommer att tecknas för varje upphandlande enhet.
Ramavtal för mejeri
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 15500000 Mejeriprodukter
Upphandlingen syftar till tecknande av två separata ramavtal för mejeri. Upphandlingen genomförs gemensamt av kommunerna inom STONO, dvs. Danderyd, Norrtälje, Sollentuna, Vallentuna, Vaxholm samt Österåkers kommuner samt vårdbolaget Tio100 AB. Separata avtal kommer att tecknas för varje upphandlande enhet.