319187-2020 - PlaneringSverige-Göteborg: Reparation och underhåll
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Service och reparation av markvårdsmaskiner
Referensnummer: 20/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren önskar förvissa sig om de förhållanden som råder på marknaden för att säkerställa att upphandlingen genomförs med god konkurrens.
Upphandlingen avser service, reparationer och reservdelar av beställarens markvårdsmaskiner efter avrop från beställarens distrikt.
• Åkgräsklippare
• Redskapsbärare
• Lastmaskin
• Elfordon/elfordon/golfbil (ej personbil)
• Lastmoped
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser service och reparationer av beställarens markvårdsmaskiner efter avrop från beställarens distrikt.
Entreprenören ska ha möjlighet att utföra reparationer på plats hos beställaren samt tillhandahålla lånemaskin vid behov.
Anbudsgivaren ska fackmannamässigt medverka till att beställarens maskiner blir reparerade och servade på det för beställaren mest ekonomiska sättet med hänsyn taget till maskinernas ålder, skick och funktion.