319237-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bad- och friskvårdsanläggning
Referensnummer: 20/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar kommun och Region Kalmar län inbjuder leverantörer att delta i konkurrenspräglad dialog avseende projektering, byggnation, finansiering och drift av bad- och friskvårdsanläggning.
Beställarens övergripande mål är att ge både invånare, föreningsliv och vårdtagare bästa förutsättningar till att uppleva en lustfylld, spontan och hälsofrämjande fritid samt möjlighet till motorisk bassängträning. Anläggningen ska tillgodose kommuninvånare, föreningsliv och tillfälliga besökares behov av rekreation, simundervisning, rehabilitering m.m.
Upphandlingen avser en byggkoncession. Kommunens och Region Kalmar läns mål, krav och önskemål utvecklas mer i detalj vidare i denna inbjudan men även i den kommande konkurrenspräglad dialogen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 92610000 Drift av idrottsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kalmar kommun växer med närmare 800 invånare per år beräknas vara 70 000 invånare innan årsskiftet. Bostadsproduktionen är hög och besöksnäringen växer. Kalmar har utsetts till årets sommarstad flera år i rad och den populära Ironmantävlingen har bidragit till att intresset för gym och simning har vuxit mycket de senaste fem åren.
Det som efterfrågas är en partner som vill bygga och driva en modern bad- och friskvårdsanläggning i Snurromområdet. Stadsdelen kommer att koppla ihop Norra staden med Lindsdal där den nya bad- och friskvårdsanläggningen ses som ett nav och viktigt framtida besöksmål.
En skriftlig intresseanmälan ska vara kommunen tillhanda senast 6.9.2020 23:59