319243-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borgholm: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UPPHANDLING: GRUSMATERIAL OCH TRANSPORTER
Referensnummer: 19/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser upphandling av transporter och leverans av grusmaterial till Borgholm och Mörbylånga kommun, för successiva uttag under avtalstiden.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen till ca 20 000 ton per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14212110 Grus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansvariga handläggare för upphandlingen
Kontaktperson för upphandlingen:
Torgny Färm
Torgny.farm@borgholmenergi,se
Tel 0485-883 83
Omfattning av uppdraget
Upphandlingen avser upphandling av transporter och leverans av grusmaterial till Borgholms kommun och Mörbylånga kommun, för successiva uttag under avtalstiden.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen till ca 16 000 ton per år till Borgholm och ca 4 000 ton per år till Mörbylånga.
Av Borgholm kommuns volym beräknas 50 % gå till Borgholm, 10 % till den södra delen av kommunen och 40 % till den norra delen av kommunen.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Avtalsform
Ramavtal, där avtal kommer att tecknas med max två leverantör för hela åtagandet. Anbud kan lämnas på hela eller delar av uppdraget. Upphandlingen omfattar två delar, grusmaterial och kalksten.
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt och på svenska via upphandlingssystemet Visma TendSign via www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom en enkel registrering på www.tendsign.com. Efter genomförd registrering ges omedelbart tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hantering av systemet kan ni kontakta support enligt instruktioner på hemsidan. Det är möjligt att bifoga filer i systemet.
Anbud ska vara Borgholms kommun tillhanda senast 21.8.2020 23:59