319307-2022 - ResultatSverige-Lund: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulentstödda familjehem för vuxna
Referensnummer: KS 2021/0704
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Familjehem för vuxna är ett bistånd för vuxna med missbruksproblematik enligt socialtjänstlagen. Syftet är att skapa ramavtal med familjehem/familjehemskonsulenter för att säkerställa kvalitet och att aktuell lagstiftning efterlevs. Familjehem för barn, familjehem enligt LSS, innefattas inte i den aktuella tjänsten.
Typ av avtal
Denna upphandling avser att uppnå ramavtal med flera leverantörer.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är Lunds kommun (212000-1132).
Följande förvaltningar inom Lunds kommun är avropsberättigade:
Socialförvaltningen
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen