319465-2016 - ResultatSverige-Märsta: Sandningsfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sandupptagning.
Referensnummer: UH-2016-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144440 Sandningsfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser entreprenadmaskiner med förare och annan personal för framsopning och sandupptagning från körbanor, refuger, ytor, kanter, gångvägar, trottoarer, trappor och cykelbanor i Sigtuna kommun inom 3 områden. Mängden avser en (1) ”sopning” per år.
Följande ”tippningsstationer” finns i kommunen:
Område Valsta, tippas vid Atletvägen (Midgårdsvallen).
Område Sigtuna, 2 tipp platser – en vid Fornborgsvägen och en vid Vibyvägen vid Färjestadsbron.
Område Rosersberg – tippas vid Tallbacksgatan vid pendlarparkeringen.
Uppdraget är uppdelat tre (3) områden. Se kartor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1A-1C
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34143000 Fordon för vinterväghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 2A-2B
Del nr: 2
Område 3A-3C
Del nr: 3