319473-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård vid och drift av S:t Görans sjukhus
Referensnummer: HSN 2022-1164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser huvudsakligen att bedriva vården vid S:t Görans sjukhus.
Uppdraget kommer även omfatta utbildning och forskning i anslutning till de vårdtjänster som omfattas av Uppdraget. Uppdraget kommer vidare även att omfatta vissa drift/kringtjänster.
Upphandlande myndighet är Hälso- och sjukvårdsnämnden vid Region Stockholm.