319481-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Servrar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter 2021
Referensnummer: 23.3-2771-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser Datacenter, de två delområdena:
— Servrar och lagring
— Nätverk och säkerhet
Servrar och lagring omfattar hårdvara, programvara och tjänster för t.ex. servrar, Storage Area Network, Network Attached Storage, lagringssystem, säkerhetskopiering, hypervisor och virtualisering.
Nätverk och säkerhet omfattar hårdvara, programvara och tjänster för till exempel nätverksväxel, router, trådlösa nätverk, lastbalanserare, brandvägg, Virtual Private Network, intrångsdetektering och övervakning.
Upphandlingsföremålet omfattar inte mobiltelefoner, lokaler, byggnader, byggentreprenader, brandskydd, kanalisation, kyla, golv, tak eller el.