319504-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Röntgenapparatur
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobilt 2-plans genomlysningssystem
Referensnummer: K 2021-5754
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska har för avsikt att teckna avtal med Swedish Medical Imaging Devices AB gällande mobilt 2-plans genomlysningssystem (biplansröntgen) att används för genomlysning i två plan under pågående ortopedisk kirurgi. Kommer att användas vid ortopedisk kirurgi såväl akut som elektiva operationer av barn. Swedish Medical Imaging Devices ABs Biplanar 600s-fd erbjuder unik biplanar lösning och inkluderar platta digitala detektorer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska har inte lyckats lokalisera annan aktör än Swedish Medical Imaging Devices AB som tillhandahåller efterfrågad lösning. Denna Biplanar 600s-fd inkluderar platta digitala detektorer.