Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av analystjänster
Referensnummer: 2020-001382
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende analystjänster i form av Business Intelligence (BI) och Data Science inklusive CRM-analys. Upphandlingen är uppdelat i två Tjänsteområden. Anbud kan lämnas på det ena tjänsteområdet eller båda.
Tjänsteområde 1 - Business Intelligence (BI)
Tjänsteområde 2 - Data Science (inklusive deltjänsteområde 2A Prediktiv Modellering/Machine Learning och deltjänsteområde 2B Affärsanalys.)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72240000 Systemanalys och programmering, 72316000 Dataanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen