319520-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däcktjänster
Referensnummer: 2.2-472-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nya däck, kompletta vinterhjul, säsongsförvaring samt tjänster/tillbehör som framgår av ”Anbudsformulär” för samtliga typer av fordon som SiS leasar och äger.
SiS har idag ca 200 stycken personbilar, ca 20 stycken minibussar, ca 10 stycken lätta lastbilar, ca 40 släpvagnar och ca 15 traktorer.
Baserat på prisindikationer uppskattar Sis avtalets värde till ca 2 mkr SEK per år.
Sis garanterar ej någon volym i avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer, 34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351000 Däck till lätta fordon, 34351100 Bildäck, 34352000 Extra kraftiga däck
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument