See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vinterväghållning 2024
Beskrivning: Malung-Sälens kommun inbjuder Anbudsgivare att lämna anbud gällande vinterunderhållsarbeten av vägar och ytor inom kommunens, Vatten & Avfall i Malung-Sälen AB (Vamas), Malungshem AB och Malung-Sälen Turism AB:s ansvarsområden enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Intern identifierare: KS/2024:213
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Malung-Sälens kommun inbjuder Anbudsgivare att lämna anbud gällande vinterunderhållsarbeten av vägar och ytor inom kommunens, Vatten & Avfall i Malung-Sälen AB (Vamas), Malungshem AB och Malung-Sälen Turism AB:s ansvarsområden enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar. Underhållsarbetet omfattar snöröjning, halkbekämpning och bortforsling av snö. Upphandlingen avser områden från Sörsjön i norr till Yttermalung i söder. Omfattningen framgår mer detaljerat i den tekniska beskrivningen och kartunderlaget. Omfattningen av uppdragen kan inte lämnas. Beställaren beräknas köpa tjänster för ca. 8 000 000 kr/år exklusive moms. Uppgifterna är baserade på historiska data samt prognoser och är ingen garanti för framtida köp.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 10, Malungsfors
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 13 Malung, öster om rv66 och norr om E45
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 14, Malung, öster om rv66 och söder om E45
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Område 15, Malung C
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Område 16, Malung C
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Område 17, Centralskolan
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Område 18, Vårdcentralen
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Område 19, Rosengrens
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Område 20, Storbygärdet
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Område 21, Hole
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Område 1, Fjället
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Område 2, Sälens by
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Område 3, Transtrand
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Område 4, Fiskarheden
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Område 5, Högstrand
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Område 6, Torgås
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Område 7, Lima
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Område 8, Limedsforsen
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Område 22, Öje
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Område 25, Yttermalung
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Område 23, Prioriterade GC-vägar och trottoarer
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Område 12, Östra
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Område 24, VAMAS södra
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Område 9, Rörbäcksnäs
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Område 11, Västra
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Område 26, Sörsjön