319600-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Arbetsmiljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fysiska arbetsmiljöutredningar och -insatser.
Referensnummer: V 2017/1297
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98342000 Arbetsmiljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av fysiska arbetsmiljöutredningar och -insatser inom följande delområden:
— Buller/akustik,
— Belysning/synergonomi,
— Inomhusklimat/ventilation,
— Kemiska arbetsmiljörisker,
— Vibrationer.
Omfattning:
Fysiska arbetsmiljöutredningar och -insatser som ett komplement till Lunds universitets interna företagshälsovård.
Målgrupp: Samtliga arbetsplatser inom Lunds universitet.
Syfte/mål: Kartlägga yrkeshygieniska aspekter inom det fysiska arbetsmiljöområdet för en arbetsplats, ta fram åtgärdsförslag samt utföra insatser kopplat till tidigare föreslagna åtgärder.
Upphandlingen omfattar nedanstående delområden och anbud lämnas per delområde:
— Buller/Akustik,
— Inomhusklimat/ventilation (innefattar även fuktskadeutredning och mikrobiologiska undersökningar),
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85140000 Diverse hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen