319644-2023 - PlaneringSverige-Täby: Parkskötsel
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kontrakt avseende driftentreprenad Park
Referensnummer: SBN 2023/134-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77313000 Parkskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen planeras att annonseras i slutet av juni eller i början av juli.
Upphandlingen omfattar drift- och underhållsarbeten av park, som ska utföras året runt, inom hela kommunen. Tjänster som omfattas är bland annat:
Underhåll av park inklusive lekytor och aktivitetsytor
Renhållning och tömning av papperskorgar inom parkområden
Skötsel av park- och gatuträd
Klippning av gräs inom parker och övriga ytor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 144 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77313000 Parkskötsel, 34928480 Soptunnor och papperskorgar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 50870000 Reparation och underhåll av lekplatsutrustning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen