319700-2019 - ResultatSverige-Visby: Programvara för särskild industri
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoladministrativt system
Referensnummer: RS 2018-292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland upphandlar skoladministrativt system för samtliga verksamheter inom Utbildnings- och arbetslivsförvaltningen, förskola, grundskola, gymnasium, vuxenutbildning och kulturskola.
Beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48610000 Databassystem, 48612000 Databashanteringssystem, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen