319742-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Återvinning av avfall
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning och behandling av bottenaskor m.m från förbränning
Referensnummer: 1005754866
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser mottagning, behandling/återvinning och slutomhändertagande av askor från Vattenfalls fjärrvärmeanläggningar i Uppsala/Knivsta
Planen är att teckna avtal på fem år som börjar gälla 2023-01-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Huvuddel 1 Uppsala: Mottagning/Behandling bottenaska EWC-kod 10 01 15
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90514000 Återvinning av avfall, 90513400 Bortskaffande av aska
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser mottagning, behandling/återvinning och slutomhändertagande av bio/bottenaskor, slagg, slam och gips från avfallsförbränning och returträförbränning i Uppsala med Storvreta samt Knivsta.
Vår långsiktiga ambition är att restprodukterna ska kunna återanvändas till så stor del som möjligt och vi förbehåller oss rätten att nyttja del av volymen för att prova nya återvinningsprocesser.
Nedan angivna mängder kan variera beroende på uppvärmningsbehov och bränsletyp.
Upphandlingen omfattar restprodukter som klassas som farligt avfall i Sverige.
Upphandlingen delas upp i tre delar enligt nedan, anbud kan lämnas på en eller flera delar, utvärdering kommer att ske per del.
De ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet/anbuden kommer att antas. Detta innebär att fler delar kan tillfalla en anbudsgivare. Per del kan 1-3 anbudsgivare vara aktuella.
Del 1 - Bottenaska från avfallsförbränningen i Uppsala, ca  60 000 ton per år
Del 2 - Slag, slam och gips från förbränning i Uppsala, ca 2 700 ton per år.
Del 3 - Bio/Bottenaska från samförbränning i Uppsala, Carpe ca 4 000 ton per år, HVC ca 300 ton per år. Storvreta ca 25 ton per år och Knivsta ca 2 200 ton per år.
Mängderna varierar med säsongerna och driftförhållanden.
Huvuddel 2 Uppsala: Mottagning/Behandling slagg, slam. gips
Del nr: 2
Huvuddel 3 Uppsala/Knivsta: Mottagning/Behandling bio/bottenaska EWC-kod 10 01 16
Del nr: 3