319743-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Bortskaffande av aska
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning och transport av flygaska från förbränning
Referensnummer: 1005768079
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513400 Bortskaffande av aska
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser transport, mottagning, behandling/återvinning och slutomhändertagande av flygaska från Vattenfalls fjärrvärmeanläggningar i Uppsala, Jordbo, Nyköping och Ludvika.
Planen är att teckna avtal på fem år som börjar gälla 2023-01-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Huvuddel 1 Uppsala: Transport/Mottagning/Behandling flygaska EWC-kod 19 01 13
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513400 Bortskaffande av aska, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser transport, mottagning, behandling/återvinning och slutomhändertagande av flygaskor från avfallsförbränning och returträförbränning i Uppsala, samt flygaskor från samförbränningsanläggningarna i Jordbro, Nyköping och Ludvika. Vår långsiktiga ambition är att askorna ska kunna återanvändas till så stor del som möjligt och vi förbehåller oss rätten att nyttja del av volymen för att prova nya återvinningsprocesser. Nedan angivna mängder kan variera beroende på uppvärmningsbehov och bränsletyp.
Flygaskan från Uppsala är klassad som farligt avfall.
Flygaskorna från Jordbro, Nyköping och Ludvika kan bestå både av flygaska som klassas som icke farligt avfall samt flygaska som klassas som farligt avfall.
Upphandlingen omfattar bara flygaskor som klassas som farligt avfall.
Upphandlingen delas upp i fyra delar enligt nedan, anbud kan lämnas på en eller flera delar, utvärdering kommer att ske per del.
De ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet/anbuden kommer att antas. Detta innebär att fler delar kan tillfalla en anbudsgivare. Per del kan 1-2 anbudsgivare vara aktuella.
Del 1 - Flygaska från avfallsförbränningen i Uppsala,ca  9 000 ton per år samt flygaska från Returträförbränning i Uppsala/Carpe, ca 1500 ton per år
Del 2 - Flygaska från samförbränning i Jordbro, ca 4 500 ton per år.
Del 3 - Flygaska från samförbränning i Nyköping, ca 1600 ton per år.
Del 4 - Flygaska från samförbränning Ludvika,ca 350 ton per år.
Mängderna varierar med säsongerna och driftförhållanden.
Huvuddel 2 Uppsala, Jordbro, Nyköping: Transport/Mottagning/Behandling flygaska EWC-kod 10 01 16
Del nr: 2
Huvuddel 3 Ludvika: Transport/Mottagning/Behandling flygaska EWC-kod 10 01 16
Del nr: 3