319780-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Tranemo: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Tranemobostäder AB
Referensnummer: 210022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tranemobostäder AB har behov av att upphandla lokalvård för kontor och hyresfastigheter.
Allmän Orientering
Upphandlingen avser lokalvård inom Tranemo kommun. Objekten har en städyta om ca 3 750 kvm.
Upphandlingen är indelad i ett (1) upphandlingsområde. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Beställare
Tranemobostäder AB, nedan kallad B. Besöksadress: Moavägen 12 Adress:Tranemobostäder AB Moavägen 12, 514 32 Tranemo e-post: trabo@tranemobostader.se Organisationsnummer: 556449-1966
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tranemobostäder har behov av att upphandla lokalvård för kontor och hyresfastigheter.
Kontraktstid är 1.10.2021 till 30.9.2023. Avtalet förlängs med ett år plus ett år om inte B skriftligen sagt upp avtalet senast 6 månader före kontraktstidens utgång. Maximal avtalstid är 4 år.
Tranemobostäder AB, nedan kallad B.
Besöksadress: Moavägen 12
Adress: Tranemobostäder AB
Moavägen 12
514 32 Tranemo
e-post: trabo@tranemobostader.se
Organisationsnummer: 556449-1966
Anbudets giltighetstid
Anbud ska vara bindande i 6 månader efter sista anbudsdagen. Anbudsgivaren är bunden av sitt anbud till 1.3.2022
För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning är Anbudsgivaren bunden av anbudet fram till och med en månad efter den tid då eventuell överprövning avslutats genom lagakraftvunnen dom, dock högst nio (9) månader efter sista anbudsdag.