319780-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Gasformiga bränslen – Biogas i dispenser 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBiogas i dispenser 2026
BeskrivningLeverans av biogas i dispenser samt biogas vid öppna tankstationer. SRV bedriver återvinnings- och deponiverksamhet på sin återvinningsanläggning vid Gladö Kvarn i Huddinge (Holmträskvägen 26). SRV Återvinning AB avser att utöka sin andelen fordon som använder biogas detta som ett led i att utöka mängden förnyelsebart drivmedel vid transporter. På Gladö Kvarn i Huddinge har SRV:s egna fordon ett kontinuerligt behov av biogas och kravet är att leveranspunkt är inom SRV:s återvinningsanläggning på Gladö Kvarn (Holmträsvägen 26). För att förenkla hantering och ge den mest kostnadseffektiva helhetslösningen upphandlar SRV leverans av 100 % Biogas, ej växlingsbar i dispenser. Anbudsgivaren ska även erbjuda tankning av efterfrågat drivmedel på som minst 5 publika stationer inom ägarkommunerna på Södertörn. Priset vid pump ska som sämst ligga på samma kostnad som vid tankning i dispensern. Volymen för perioden nov 2024 till oktober 2025 var ca 183 000kg. Omfattning i pengar har under det senaste året varit ca 3,7 miljoner kr. Leverans sker så långt möjligt proportionerligt under varje kalenderår fördelat på samtliga månader. Variation av uttaget under veckan kan ske, stationstankning inom ägarkommunerna till samma prismed en koncentration till arbetsdagar. SRV kan inte utlova några volymgarantier, beräknad volym kan komma att såväl över- som underskridas.
Intern identifierare2026/64
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 09120000 Gasformiga bränslen
Ytterligare klassificering (cpv): 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareBiogas i dispenser 2026