319791-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Student- och doktorandundersökning
Referensnummer: LiU-2021-02009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet är i behov av att genomföra undersökningar i form av enkäter för LiU:s studenter och doktorander. Uppdraget omfattar ett helhetsåtagande där leverantören ska tillhandahålla enkätverktyg samt medverka i genomförandet av undersökningarna, efterföljande rapportering- och analysarbete, sammanställandet, presentationer m.m.
En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 3, Kravspecifikation.
Målbild
LiU:s målsättning är att aktivt arbeta med arbetsmiljö för studenter och doktorander genom att systematiskt planera, följa upp och ständigt arbeta med förbättringar. Att arbeta med att förbättra studie- och arbetsmiljön för studenterna och doktoranderna ses som en naturlig del i universitetets kvalitetsarbete. Undersökningar i form av enkäter är därför ett viktigt återkommande utvärderings- och utvecklingsverktyg för att arbeta strategiskt med arbetsmiljö- och hälsofrågor i organisationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311100 Utformning av undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
LiU är i behov av att genomföra undersökningar genom enkäter för studenter och doktorander. Enkäter för doktorander och studenter har genomförts tidigare år, senast 2017. Områden som undersökts i studentundersökningen har bl.a. varit utbildning, fysisk och studiesocial miljö, universitetets stödfunktioner, särbehandling och extern förlagd utbildning. Områden som har undersökts i doktorandundersökningen har bl. a. varit doktorandernas studiesituation och studiemiljö. I kommande undersökningar vill LiU fortsätta mäta upplevd utbildningssituation, studie- och arbetsmiljö.
Uppdraget omfattar ett helhetsåtagande där leverantören ska tillhandahålla enkätverktyg samt medverka i genomförandet av undersökningarna, efterföljande rapportering- och analysarbete, sammanställandet, presentationer m.m.
Tillhandahålla systemstöd för enkätverktyg.
Genomföra enkät för ca. 1 200 doktorander med ca. 50-60 antal frågor.
Genomföra enkät för ca. 16 000 studenter med ca. 80-90 antal frågor.
Konsultstöd genom hela processen för genomförandet, från uppstart till efterföljande arbete som resultatrapporter och presentationer.
Tillhandahålla uppföljningsverktyg i form av rapportportal.
Avgränsningar
Uppdraget omfattar inte medarbetar- och alumniundersökningar.