319798-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt och textilservice
Referensnummer: 17/327
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tvätteritjänster av hyr gods och eget gods samt tvätt av arbetskläder mm till kommunens olika förvaltningar.
Inledning
Jönköpings kommun (beställaren) inbjuder anbudsgivare (leverantör) att lämna anbud avseende Tvätt och Textilservice.
Omfattning
Upphandlingen avser ett helhetsuppdrag gällande kommunens behov av tvätt och textilservice. Tjänsten är uppdelad i två varugrupper (kategorier) men avtal kommer att tecknas med en leverantör för båda varugrupperna.
— Cirkulationstvätt av hyrt gods, såsom ex lakan, täcke, filtar och handdukar- Tvätt av kundägt gods, såsom ex kläder hos teknisk förvaltning och handdukar
Leverans av tvätt ska ske en gång per vecka. Idag har de beställande enheter leverans på torsdagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering, 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen