319810-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livstidsförlängning av fartyget Waxholm II - Varvsarbeten
Referensnummer: 18/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns landsting äger genom Waxholms Ångfartyg AB (WÅAB) Vaxholm II.
Den levererades till WÅAB under perioden 1983.
Syftet var trafikuppdrag året runt Stockholms skärgård.
19.6.2017 fattades genomförandebeslut livstidsförlängning Waxholm II.
Upphandlingens syfte och mål är att modernisera och förlänga livstiden för Waxholm II, så att den kan gå i trafik fram till år 2030.
Denna upphandling har tidigare annonserats (våren 2018) men avbröts.
Den tekniska kravspecifikationen har därefter arbetats om, såsom att stålarbete under däck (öppning av skott) utgått.
Observera att denna upphandling kommer att genomföras i ett steg.
Det vill säga:sista dag för ansökan enligt systemet, ska tolkas som sista anbudsdag.
Välkomna att lämna anbud!
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50241000 Reparation och underhåll av skepp, 50244000 Renovering av skepp och båtar, 50245000 Modernisering av båtar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument.