319827-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kemiska produkter – Polymer till VA-process
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Polymer till VA-process
Beskrivning: Jönköpings kommun (Beställare) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att inkomma med ansökning för att delta i upphandling avseende polymerer för användning på kommunens avloppsanläggningar (ARV) Simsholmens, Bankeryds, Huskvarnas, Grännas, och Visingsös avloppsreningsverk.
Intern identifierare: 25/64
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 90400000 Avloppshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen avser polymerer till VA-processer. Upphandlingen genomförs i successiva steg med en ansökan som ska innehålla priser och resultat från laboratorietester. Där efter inbjuds högst två anbudslämnare för att genomföra fullskaletester.
Intern identifierare: 1720910
Ytterligare klassificering (cpv): 90420000 Rening av avloppsvatten
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Polymer
Beskrivning: Polymer för VA-process
Intern identifierare: 1720911
Huvudklassificering (cpv): 24958300 Slamkemikalier