See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Containrar till SÅM
Beskrivning: Vaggeryds kommun annonserar upphandlingen av olika containrar på uppdrag av Samverkan Återvinning Miljö (SÅM). Upphandlingen avser inköp av olika slags containrar så som : Lastväxlar containrar, Frontlastarcontainrar, BM-containrar, Lifdumpercontainer, Containrar för återvinningsstationer, Sjöfartscontainrar, Farligt avfall containrar för återvinningscentraler och Specialbyggda containrar för återvinningscentraler. Upphandlingen är delad i flera delar och ett avtal kommer tecknas separat för varje del. Takvärde per avtal är enligt nedan. När takvärdet har nåtts har avtalet ingen verkan längre och upphör att gälla utan föregående uppsägning. § Kategori A: Lastväxlarcontainrar – 215.000 kr § Kategori B: Frontlastarcontainer – 260.000 kr § Kategori C: BM-container – 160.000 kr § Kategori D: Liftdumpercontainrar – 240.000 kr § Kategori E: Containrar för återvinningsstationer – 1.300.000 kr § Kategori F: Sjöfartscontainrar – 3.800.000 kr § Kategori G: Farligt avfall containrar för återvinningscentraler– 3.800.000 kr § Kategori H: Specialbyggda containrar för ÅVC – 2.200.000 kr
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44613800 Avfallscontainrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kategori A: Lastväxlarcontainrar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94621:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: avtalsförlängning med 12 månader
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kategori B: Frontlastarcontainer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94621:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kategori C: BM-container
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94621:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Kategori D: Liftdumpercontainrar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94621:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Kategori E: Containrar för återvinningsstationer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94621:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Kategori F: Sjöfartscontainrar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94621:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Kategori G: Farligt avfall containrar för återvinningscentraler
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94621:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Kategori H: Specialbyggda containrar för ÅVS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94621:Lot:8