319834-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: KS 2020/341-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser tjänster utförda av sakkunniga till de förtroendevalda revisorerna i Täby kommun för granskning av kommunstyrelsen, nämnder och beredning. Uppdraget avser även sakkunniga och auktoriserad revisor till lekmannarevisorerna för granskning av kommunens bolag, Täby Fastighets AB, Täby Miljövärme AB och Täby Holding AB.
Upphandlingen omfattar vidare lagstadgad revision i kommunens bolag
I Täby kommuns ekonomiska förvaltning ingår en gemensam nämnd (Södra Roslagens miljö-och hälsoskyddsnämnd (SRMH)) vilken således också omfattas av revisionen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen