319837-2019 - ResultatSverige-PARTILLE: Byggteknisk ledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Ramavtal gällande byggledning
Referensnummer: 19/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Partille kommun inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal om tekniska konsulttjänster inom: Byggledning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av konsulttjänster som kan bistå med teknisk kompetens för Samhällsbyggnadskontoret inom byggledning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.21 Översiktlig information om objektet
Partille kommun, beställaren, inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal om tekniska konsulttjänster inom: Byggledning
De specifika krav på kompetens och erfarenhet som gäller för tekniska konsulter framgår under rubrik Krav på kompetens under punkt AUB.512 Teknisk förmåga och kapacitet.
Beställaren köper dessa tjänster löpande. Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Avtalsperiod
Avtalet löper i 48 månader. Partille kommun har möjlighet att säga upp avtalet med en uppsägningstid på 6 månader. Avtalet löper dock minst 24 månader räknat från avtalets ikraftträdande. Vid giltighetstidens utgång upphör avtalet utan föregående uppsägning.
AUB.11 Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs med tillämpning av Öppet förfarande enligt bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED).
Anbud ska lämnas elektroniskt via upphandlingssystemet www.tendsign.com
Vid frågor eller behov av support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta Tendsign support. TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00 E-post: tendsignsupport@visma.com