319841-2022 - ÄndringSverige-Västerås: Tjänster för lokalt datanät
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsoperatör - Fiber
Referensnummer: 202246
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72710000 Tjänster för lokalt datanät
II.1.4.
Kort beskrivning
De allmännyttiga bostadsbolaget Bostads AB Mimer upphandlar tjänstekoncession gällande kommunikationsoperatör för fiber- och kopparkabelanläggningar (fiber-tjänster) som finns i Bostads AB Mimers fastighetsbestånd bestående av ca 11600 lägenheter.
Koncessionsavtalet gäller tillhandahållande av tjänster i anläggningarna till hyresgäster och Bostads AB Mimer.