Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varvsarbeten - Livstidsförlängning fartygen Solöga och Vindöga
Referensnummer: 18/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50241100 Reparation av fartyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns landsting äger genom Waxgholms Ångfartyg AB (WÅAB) Solöga och Vindöga. De levererades till WÅAB 1978. Syftet var trafikuppdrag året runt i Stockholms skärgård.
2018-05-16 fattades genomförande beslut reinvesteringar i fartygen Solöga och Vindöga.
Upphandlingens syfte och mål är att mordernisera och förlänga livstiden för Solöga och Vindöga, så att de kan gå i trafik fram till år 2030.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning, 50241000 Reparation och underhåll av skepp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen