319857-2020 - ResultatSverige-Malmö: System- och stödtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för administration av omsorgsinsatser
Referensnummer: HVO-2020-1914
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Malmö stad upphandlar ett systemstöd för att producera god och säker vård och omsorg, följa lagrum
Och direktiv samt ge sina medarbetare ett kraftfullt verktyg för att klara detta samtidigt som personalen
Utsätts för mindre stress. Systemstödet ska kunna användas för alla insatser som ska följas
Upp/signeras (HSL, SoL, LSS).
Ett enkelt system är nyckeln och det önskade systemstödet ska ha ett lättförståeligt
Användargränssnitt som förenklar för medarbetare och spar tid, resurser och innebär att ex läkemedel
Ges på rätt tid till patienten. Sjuksköterskor och arbetsterapeuter ska kunna skapa insatser och
Delegeringar som signeras i det mobila gränssnittet, telefon eller i Ipad. Baspersonal signerar i det
Mobila gränssnittet. Sjuksköterskor och arbetsterapeuter ska också kunna signera i det mobila
Gränssnittet när det är aktuellt.
Att kvalitetssäkra en så viktig uppgift som signering av läkemedel har stor betydelse för att säkerställa
Patientsäkerheten.
Malmö stads målsättning är att all signering som nu sker via listor på papper kommer framöver att ske
Digitalt. Vi tror på att signera digitalt är säkrare och bör medföra att andelen insatser som ges inom
Föreskriven tid förbättrats avsevärt då arbetet digitaliserats.
Den totala volymen uppskattas till ca 13 000 brukare fördelat på tre förvaltningar. Systemstödet önskas
Införas under augusti 2020 samt vara i full drift under september 2020.