Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för entreprenadbesiktning och omfattar huvudbesiktningsman med ansvar för att bilda en besiktnings-grupp anpassad till aktuell beställning och inom gruppen svara för biträdande besiktningsmän i huvudsak inom nedanstående fackområde.
• Bygg/fasad/plåt
• El/tele
• Säkerhet
• Mark/anläggning
• Styr och övervakning
• VVS
• Hiss