2. Förfarande
Förfarande
Titel: Pilot prefabricerade modulstationer 46/10 kV - Omgång 2
Beskrivning: Vattenfall Eldistribution AB avser att, inför kommande utvärdering av storskalig utrullning, genomföra pilotprojekt omgång 2 inom ramen för utvecklingsprojektet för "Modulstationer". Omgång 1: diarienummer i e-Avrop, UH-2024-138. Projektet är uppdelat i nedanstående 3 delar; 1. Huvudentreprenör Ansvarig för samordning, arbetsmiljö, installation, mark och platsarbeten för de prefabricerade modulerna lokaliserade i Siene och Ånimskog. 2. Leverantör av en prefabricerad transformatorstation till Siene. 3. Leverantör av en prefabricerad transformatorstation till Ånimskog. Leverantör av prefabricerad transformatorstation kan endast tilldelas en lokalisering, d.v.s. två leverantörer skall tilldelas.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Modulstation 1 - Siene
Beskrivning: TT8156 Siene i Vårgårda kommun som omfattar 40- och 10 kV-ställverk, kontrollanläggning, byte av T1 samt nya nollpunktsutrustningar.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131012:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 65310000 Eldistribution, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 31731100 Moduler
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Modulstation 2 - Ånimskog
Beskrivning: TT7142 Ånimskog i Åmål kommun som omfattar 40- och 10 kV-ställverk, kontrollanläggning samt nya nollpunktsutrustningar.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131012:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Huvudentreprenör - Siene och Ånimskog
Beskrivning: Ansvarig för samordning, arbetsmiljö, installation, mark och platsarbeten för de prefabricerade modulerna lokaliserade i Siene och Ånimskog.Huvudentreprenören tar både Bas-P och Bas-U för Siene och Ånimskog.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131012:Lot:3