319955-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Låssmedstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala lås
Referensnummer: VoO.2020.0349
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Eslövs kommun, Vård och Omsorg inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende digitala lås för olika typer av dörrar och medicinskåp samt support och underhåll av låsen och produkterna.
Uppdraget omfattar digitala lås till dörrar och till medicinskåp (inklusive medicinskåp), programvara samt kringtjänster så som upp/nedmontering.Även utbildning av användare och administratörer, integration till kommunens nuvarande verksamhetssystem, Lifecare, option av ca 30 st nyckelgömmor (option nyckelgömmor), option integration med Lifecare gällande behörighet till medicinskåp (option integration) samt option köp av fysiska lås (option köp) omfattas av avtalet.
Eslövs kommuns behov uppskattas till ca 1 277 st digitala dörrlås och 793 st medicinskåp inklusive digitalt lås. Eslövs kommun lämnar ingen garanti för angivna volymer, omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42961100 Passerkontrollsystem, 44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar digitala lås till dörrar och till medicinskåp (inklusive medicinskåp), programvara samt kringtjänster så som upp/nedmontering. Även utbildning av användare och administratörer, integration till kommunens nuvarande verksamhetssystem, Lifecare, option av ca 30 st nyckelgömmor (option nyckelgömmor), option integration med Lifecare gällande behörighet till medicinskåp (option integration) samt option köp av fysiska lås (option köp) omfattas av avtalet.